Oto kurtarıcı Tekin Altınkaya

Kurtarma İşlemleri Güvenle Gerçekleştirilmektedir

Oto kurtarıcı Tekin Altınkaya

Oto kurtarıcı Tekin Altınkaya İşe gidilirken, yük taşınırken ya da bir yere ulaşmaya çalışılırken kısaca gün içerisinde birçok yerde araçlar kullanılmaktadır. Özellikle de büyük şehirlerde olan trafik kazaları ve araç arızalanmaları da trafik ve araçların yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda daha sık karşılaşılan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı olaylarda kaza yapmış araçları yeniden çalıştırmak ve yola devam etmek çok zor hatta imkânsız bir durum olabilmektedir. Aynı şekilde bir şehirden başka bir şehre gidişlerde ya da ıssız, tenha otobanlarda arızalanan araçları yeniden çalıştırmak da imkânsız olabiliyor. Bu gibi olaylarda araç çekici, başka bir söylem ile kurtarıcı çağırmak yolu seçilmelidir. Çekiciler hemen hemen her türlü araç için hizmet vermektedirler. Römork veya yarı römorklar ve diğer taşıtları çekmek için üretilmiş olan ve yük taşımada kullanılmayan motorlu vasıtalara çekici denilmektedir. Çekicilerle kurtarma operasyonları yapılır. https://altinkayaotokurtarici.com/cekici/

Tekin Altınkaya

oto kurtarıcı
oto kurtarıcı

 Araç kurtarıcı ( çekici ) türleri varsa nelerdir?

Araç çekicileri çekilecek araç türlerine göre farklı farklı çeşitlere sahiptir. Bu türler ise şunlardır;

Çatallı çekiciler: Alta giren iki büyük çatal ile araç, forklift düzenindeyken olduğu gibi kaldırılıp çekicinin kasasına konulmaktadır. Bu sistem ile yol ve araç uygunluğuna göre araç isteğe göre sağ isteğe göre ise sol taraftan çekiciye yüklenebilmektedir. Kablolu kumandaya da sahiptir.

Oto kurtarıcı Tekin Altınkaya Tepeden çekici: Genelde trafik polislerinin kullanmış olduğu araç kurtarıcı sistemidir. Bahsi geçen çekici türü aynı zamanda ahtapot çekici olarak da bilinmektedir. Tepeden inen vinçte dörtlü çatala araç tekerlekleri bağlanıp çekilecek olan araç, çekicinin kasasına konulmaktadır. Yine arka tarafta olan çift tekerlek çekici sayesinde de iki tane araç birden taşınabilmektedir. Bu çekici türünde kurtarma esnasında araç kapılarının açılmasına gerek duyulmaz.

 

oto kurtarıcı
oto kurtarıcı

Vinçli kayar platform: Yollarda kalan vasıta hareket edebiliyorsa çekicide yer alan kayar platforma girmesi sağlanarak kurtarma yapılır. Eğer araçta hareket etme sağlanamıyorsa çekicide yer alan vinç ile platforma çekilmelidir. Bu türde arka tarafta yer alan çift tekerlek sayesinde iki araç birlikte taşınabilir.

Oto transfer çekicisi: Çekicide mevcut olan hidrolik makaralı vinç aracı ile çekilmesi gereken taşıt damperli platforma çekilmektedir. İndirilmek istenirse damper kaldırılır ve dikkatli bir şekilde makara gevşetilerek indirme sağlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir